UMIAŁKOWE ANDRZEJKI

Andrzejki są elementem tradycji ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dawniej wierzono, iż wróżby są bramą łączącą nas w przyszłością… Dziś, choć do dawnych wierzeń podchodzi się z „przymrużeniem oka”, nadal dba się o tajemniczy urok i magię zapustów.

W naszej placówce andrzejkowe świętowanie na stałe wpisało się już w kalendarium przedszkolnych wydarzeń. W tym roku wspólne wieszczenie i biesiadowanie odbyło się 30.11. Wzorem ubiegłych lat organizatorami uroczystości byli przedstawiciele Rady Rodziców oraz rodzice podopiecznych, przy współudziale nauczycieli i pracowników placówki.

Podobny obraz

Zapach topionego wosku, przygaszone światła, efektowne dekoracje i stroje uczestników oraz organizatorów pełniły doskonałe tło dla głównych elementów imprezy- wróżb, zabaw muzyczno- ruchowych, pokazu sztuczek magicznych i poczęstunku. Wśród sposobów przepowiadania przyszłości w tym roku królowały tradycyjne lanie wosku, „mowa kwiatów”, „drzewko szczęścia” i „kolory”. Wróżbom, choć traktowanym z dystansem, towarzyszyły radość i podekscytowanie, a prawidła zawarte w przepowiedniach działały na wyobraźnię odbiorców. Stan podniecenia wzmagał również trafnie dobrany repertuar zabaw tanecznych. Ważnym elementem imprezy okazało się również przepyszne, przygotowane przez aktywnie uczestniczących w życiu placówki rodziców menu. Na stołach królowały ciasta, owocowe szaszłyki, własnoręcznie wypiekany chleb, smalec i ogórki kiszone- wszystko to stanowiło ucztę dla podniebienia biesiadników.

Uczestnicy spotkania bawili się świetnie- dowodziły temu liczne, pozytywne komentarze, szerokie uśmiechy i lekki niedosyt towarzyszący komunikatom wieszczącym koniec imprezy. W przypadku niniejszej inicjatywy stare polskie porzekadło „Sukces ma wielu ojców” ma wydźwięk wyłącznie pozytywny- wszystkim współtworzącym niezwykły, andrzejkowy nastrój SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Znalezione obrazy dla zapytania andrzejki

 „Święty Andrzej przyszłość wróży z wosku, butów i ostróżyn..”.