WSPOMINAMY ŚWIĘTA…

Styczeń w pełni a my myślami wciąż wracamy do minionych, świątecznych chwil… Dzieci nadal wspominają otrzymane od Gwiazdora upominki, a wśród repertuaru najchętniej śpiewanych, dziecięcych piosenek nadal królują te o tematyce bożonarodzeniowej. Próba zatrzymania minionych wspomnień ma swoje źródło w aurze, która nadal nie chce pokazać nam swojego zimowego oblicza i stawia nas w stanie permanentnego wyczekiwania na śniegowe atrakcje.

Znalezione obrazy dla zapytania bałwanek

Chociaż zima figle płata,

i się ciągle gdzieś ukrywa,

grudniowa, bożonarodzeniowa magia

nadal jest w nas bardzo żywa.

Bożonarodzeniowa magia na dobre zagościła w placówce 6 grudnia. Dzieci od rana pełne napięcia wyczekiwały wizyty niezwykłego gościa. Ten ich nie zawiódł- pojawił się w przedszkolnym ogrodzie odziany w  tradycyjny, biało-czerwony strój. Posyłał dziecięcej publiczności uśmiechy i pozdrowienia, z gracją niosąc na plecach budzący mnóstwo emocji worek z prezentami. Z uwagi na napięty terminarz nie zdążył odwiedzić przedszkolnych sal, na szczęście z pomocą pomocników- elfów w szatni dla każdego dziecka zostawił  mikołajkową niespodziankę.

Najwięcej emocji i pozytywnych, świątecznych wibracji przypadało na dzień 18.12.18- wtedy też nasi podopieczni mogli spotkać się oko w oko z Gwiazdorem. Wszyscy zgromadzili się w jednej sali, by wspólnie wyczekiwać nadejścia gościa. Nieoczekiwanie do sali zawitał najpierw jego pomocnik- elf, który pomimo sympatycznego usposobienia, zaprezentował dzieciom  kilka figli, „ucierając  nosa” Gwiazdorowi J  Na szczęście sympatyczny brodacz czuwał nad przebiegiem spotkania, zamieniając je w niezapomnianą wizytówkę nadchodzących świąt. Nie zapomniał również o bożonarodzeniowych upominkach- te rozdawał odwiedzając poszczególne grupy, bawiąc dzieci sympatycznymi komentarzami, ale i zwracając uwagę na istotę prawidłowych zachowań.

Choć spotkanie z Gwiazdorem zawsze budzi sporo emocji, istota świąt tkwi w betlejemskich wydarzeniach sprzed 2000 lat. O religijnym wymiarze świąt przypomnieli nam w 20.12.18 Muzykanci, zapraszając rodziców oraz  społeczność przedszkolną do wspólnego świętowania Narodzenia Pańskiego.  Zaprezentowane Jasełka sprawnie łączyły wątki sfery sacrum z wysokiej jakości przekazem artystycznym. Treść przekazu biblijnego, przedstawiona w sposób atrakcyjny i przystępny była okazją do współtworzenia wspaniałej, świątecznej atmosfery oraz nadania Dzieciątku Jezus właściwego w niej miejsca. Za przygotowanie dzieci do Jasełek, stroje młodych artystów, wystrój oraz dekoracje odpowiedzialne były nauczycielki z grupy Muzykantów- p. Katarzyna Andrzejak oraz p. Ela Sobkowiak. W przygotowaniu układów tanecznych oraz doborze właściwego repertuaru muzycznego nauczycielki wspomagała rytmiczka, p. Irmina Mokijewska-Olejniczak.

Ostatnią z głównych aktywności wpisanych w tradycję obchodów grudniowych świat była przedszkolna Wigilia. Członkowie poszczególnych grup wraz z opiekunami łamali się opłatkiem, składając  sobie pełne życzliwości życzenia. Następnie odśpiewano kilka kolęd, po których wszyscy zasiedli do wspólnego, wigilijnego posiłku. Na odświętnie udekorowanych stołach nie zabrało tradycyjnych potraw- kapusty z grzybami, ziemniaków i ryby. Deser stanowiły natomiast aromatyczne pierniki i mandarynki.

Minione chwile na długo pozostaną w naszej pamięci. Prócz emocji związanych z obchodami świąt, ważny był także fakt pogłębiania łączących nas więzi, a te na pewno będą budulcem wspaniałych relacji na kolejne tygodnie. Wyposażeni w pozytywną energię czekamy więc na nadejście śnieżnego oblicza zimy….